Açıklama


Bu sitedeki menkîbeler, ehli sünnet âlimlerinin kitaplarında özellikle Hakikat Kitabevi'nin yayınladığı başta (Tam İlmihâl Seadet-i Ebediyye), (Mektubât-ı Rabbani), (Şevahid-ün Nübüvve), (Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzin), (Eshâb-ı Kiram) ve Türkiye Gazetesi'nin kültür yayınlarından (Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi), (İslam Alimleri Ansiklopedisi), (Evliyalar Ansiklopedisi) ve (Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi) gibi kıymetli eserlerde geçen yazılardan hazırlanmıştır.

Dünya ve ahiret saadetimin ve bu hizmetlerin vesilesi, muhterem hocam Hüseyin Hilmi Işık efendiyi tanıma şerefi, Erzincan Askeri okulunda lise birinci sınıfta okurken nasip oldu.

Üniversitede okurken, Kadıköy müftüsü, büyük âlim seyyid Ahmet Mekki Efendiyi de tanıma şerefine kavuştum. Onun yanında iki sene müftülük kâtibi olarak çalışıp çok duasını aldım. Nitekim mübarek hocam Hüseyin Hilmi Efendi, bir gün bana; (Abdüllatif, senin Mekki Efendiye yaptığın hizmet, sana dünyada da yeter, ahirette de yeter) demiştir.

Ahmet Mekkî Efendi, Hüseyin Hilmi Efendinin kıymetini çok bilir ve takdir ederdi. Bir gün, Seyyid Abdülhakim Efendi hazretlerinin yeğeni, Van senatörü Fâruk Işık bey müftülüğe gelmişti. Müftü efendiye gösterdiği saygı ve hürmet dikkatimi çekti. Kapı yanında edeble oturup, hal hatır sorduktan sonra Mekkî Efendiye; (Efendim, dînî konularda bir kitap hazırladım. Şu anda baskıya hazır vaziyette. Matbaaya vermeden önce sizin de bir tasvibinizi almak istedim) deyince, ben merak ettim. Acaba ne cevap verecekti.

Mekkî Efendi, eliyle olumsuz işâreti yaparak; (Seadet-i Ebediyye kitabı varken, başka kitaba lüzum yoktur. Yırt at o yazdıklarını) buyurdu. O da (Peki efendim, nasıl emrederseniz) dedi. Bu günü hiç unutamıyorum. Bana çok tesir etmişti.

Mübarek hocam Hüseyin Hilmi Efendinin işareti ve emriyle, geçmiş Evliyaların menkîbe ve nasihatlarını Türkiye Gazetesinde önce şiir halinde, sonra da nesir olarak yazdım. Halen de yazmaya devam etmekteyim.

Ehli sünnet âlimlerinin, Evliya zatların hayatını okudukça onlara hayranlığım kat kat arttı. Dünyada ve ahirette saadete kavuşmak isteyen, bu büyüklerin yoluna sarılmalı. Çünkü Peygamber efendimizin yolu, onların gösterdiği yoldur.

Hakikat Kitabevi'nin yayınları o büyüklerin kitaplarından derlenerek hazırlanmıştır. Dinimizi doğru olarak öğrenmek ve yaşamak isteyen herkese, bu kıymetli kitapları okumalarını tavsiye ediyorum.

Abdüllatif Uyan

 
Künye

Sahibi:
Abdüllatif Uyan
Gazeteci ve Yazar
29 Ekim Cad. No:23 Kat:4
Yenibosna İstanbul

abdullatif.uyan@tg.com.tr

 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
14.07.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı