Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Hangi ihtiyacın karşılanmadı ki? > Gençlik çağı, çok kıymetli
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Gençlik çağı, çok kıymetli

Buhara Evliyasından Seyyid Emir Hamza hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün bazı gençlere;
- Gençlik çağı, nefsin kaynadığı, şehvetlerin oynadığı, insan ve cin şeytanlarının saldırdığı bir zamandır, buyurdu. Böyle bir çağda yapılan az bir amele pek çok sevap verilir.

Sordular:
- Ya ihtiyarlıkta hocam?

- İhtiyarlıkta dünya zevkleri azalıp, güç kuvvet gidip, arzulara kavuşmak imkanı ve ümitleri kalmadığı zamanda, pişmanlıktan, ah etmekten başka bir şey olmaz, buyurdu.

Ve ekledi:
- Çok kimselere bu pişmanlık zamanı da, nasib olmaz. Bu pişmanlık da, tövbe demektir ve yine büyük bir nimettir. Çokları bugünlere kavuşamaz.

Şöyle devam etti:
- Peygamber efendimiz aleyhisselamın haber verdiği sonsuz azablar, çeşitli acılar, elbette olacak, herkes cezasını bulacaktır. İnsan ve cin şeytanları, bugün, Allahü teâlânın affını, merhametini ileri sürerek aldatmakta, ibadetleri yaptırmayıp, günahlara sürüklemektedir.

Gençler tasdik ettiler.
- Evet efendim. Bazıları; “Şimdi keyfine bak. İbadeti yaşlanınca yaparsın” diyorlar.

- Ama ecel ani geliyor. İhtiyarlık herkese nasib olmuyor. Hem sonra bu dünya, “imtihan yeri”dir. Bunun için, burada dostlarla düşmanları karıştırmışlar, hepsine merhamet etmişlerdir. Halbuki, kıyamette, düşmanları, dostlardan ayıracaklardır.

Şöyle devam etti:
- O gün, Allahü teâlânın rahmeti, Müslümanlardan iyi huylu ve yarar işli olanlara mahsustur.

- Yani imanı olanlara mı?
- Evet, Müslümanların zerre kadar imanı olanların hepsi, sonunda hatta, çok zaman Cehennemde kaldıktan sonra bile, merhamete kavuşacaktır. Fakat rahmete kavuşabilmek için, ölürken iman ile gitmek şarttır.

- İmanla ölmek çok mu zordur efendim?
- Elbette. Günahları işlemekle kalb kararınca ve Allahü teâlânın emirlerine ve haramlarına önem verilmeyince, son nefeste imanla gitmek zor olur tabii.

Şöyle bitirdi:
- Din büyükleri; (Küçük günaha devam, büyük günaha sebep olur. Büyük günaha devam da insanı kâfir olmaya sürükler) buyuruyorlar.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
04.06.2020
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı