Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Önce lazım olan üç şey > Aklı o kadar çoktu ki
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Aklı o kadar çoktu ki

Kabr-i şerifi İstanbul’da bulunan Hak dostlarından Süleyman Sıdkı Efendi’ye ”rahmetullahi aleyh“, bir gün bazı dostları;

- Bize Peygamber efendimizden biraz bahseder misiniz, dediler.
- Pekala, buyurdu.

Ve şöyle anlattı:
- Allahü teâlâ, bir insanda bulunabilecek, görünür görünmez bütün iyilikleri, bütün üstünlükleri, bütün güzellikleri, Peygamber efendimizde “sallallahü aleyhi ve sellem” toplamıştır, buyurdu.

- Nasıl mesela? dediler.

- Mesela, insanların en güzel yüzlüsü ve gayet nurani benizlisi idi. Mübarek yüzü, kırmızı ile karışık beyaz olup, ay gibi nurlanırdı. Sözleri gayet tatlı olup, gönülleri alır, ruhları cezbederdi.

- Başka efendim?
- Aklı o kadar çoktu ki, Arabistan’da sert, inatçı insanlar arasında gelip, çok güzel idare ederek ve cefalarına sabrederek, onları yumuşaklığa ve itaate getirdi. Çoğu dinlerini bırakıp Müslüman oldu ve din-i İslam yolunda babalarına ve oğullarına karşı harp ettiler. Onun uğrunda mallarını, yurtlarını feda edip, kanlarını akıttılar.

- Ya güzel huyları hocam?
- O, yaratılmışların en güzel huylusu idi. Yumuşaklığı, affı, sabrı, ihsanı, ikramı o kadar çoktu ki, herkesi hayran bırakır, görenler ve işitenler seve seve Müslüman olurdu.

Yumuşak davranırdı

Şöyle devam etti:
- Hiçbir hareketinde, hiçbir işinde, hiçbir sözünde, hiçbir zaman, hiçbir çirkinlik, hiçbir kusur görülmemiştir. Herkese yumuşak davranır, kendisi için kimseye gücenmezdi.

- Sert davrandığı ve gücendiği olmaz mıydı efendim?
- Olurdu tabii.

- Kimlere karşı sert davranırdı hocam?
- Din düşmanlarına. İslam’a dil ve el uzatanlara karşı sert ve şiddetliydi. Herkese karşı yumuşak olmasaydı, Peygamberlik heybetinden, büyüklük hallerinden, kimse yanında oturmaya ve sözünü dinlemeye takat getiremezdi.

Şöyle bitirdi:
- Hiç kimsenin, Onu methetmeye, hiç kimsenin de Onu tenkit etmeye gücü ve kuvveti yoktur ve olamaz.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
11.07.2020
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı