Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Dünya fani ahiret baki > Dünya ve ahiret saadeti için
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Dünya ve ahiret saadeti için

Büyük İslam âlimlerinden ve İstanbul’da Kadıköy müftüsü iken 1967 yılında vefat eden seyyid Ahmet Mekki Efendi “rahmetullahi aleyh” hazretleri, bir gün sevdiklerine;

- Dünyada ve ahirette saadete kavuşmak için, Ehl-i sünnet itikadını öğrenip, imanını buna göre düzeltmek lazımdır, buyurdu. Bundan sonra, fıkıh bilgisi öğrenip, onunla amel etmeli, Allah dostlarını, sevgili kulları sevmeli ve İslam düşmanlarını tanıyıp, onlara aldanmamalıdır.

Şöyle devam etti:
- Ehl-i sünnet itikadını ve farzlardan ve haramlardan lazım olanları öğrenmek, her Müslümana farz-ı ayndır. Hatta bunları öğrenmemek suçtur ve büyük günahtır.

Sordular.
- Bunları nereden öğrenelim efendim?
- Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından. Her Müslüman, böyle bir ilmihal kitabı alıp, çoluğuna çocuğuna, arkadaş ve sevdiklerine vermeli, okutmalıdır.

Ve ilave etti:
- Dünyaya ve ahirete faydası olmayan, hatta zararlı olan, dini ve ahlakı bozan bölücü neşriyatı okumamalı, bunlardan uzak durmalıdır.

Çocuklarına dinini öğretmeyenler

Bir gün de;
- Kardeşlerim, ehl-i sünnet itikadını ve ilm-i halini öğrenmeyen ve çocuklarına öğretmeyenler, Müslümanlıktan ayrılmak, küfür felaketine düşmek tehlikesindedir, buyurdu. Böyle kimselerin duaları zaten kabul olmaz ki, küfürden korunabilsinler.

Ve ilave etti:
- Resulullah efendimiz “aleyhisselam”; (İlim bulunan yerde Müslümanlık vardır. İlim bulunmayan yerde Müslümanlık kalmaz) buyurdu.

Namazları vaktinde kılın!

Bir gün de sohbetinde;
- Namazlarınızı vaktinde kılın ki, kıyamet günü pişman olmayıp, çok büyük sevaba kavuşasınız! buyurdu.

Ve ekledi:
- Hadis-i şerifte; (Bir namazı vaktinde kılmayarak kazaya bırakıp, eda etmezden önce vefat eden kimsenin mezarına, Cehennemden yetmiş pencere açılıp, kıyamete kadar azab çeker) buyuruldu.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
6.03.2021
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı