Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > İmanla ölmek en büyük nimet > Kıyamette ne sorulacak?
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Kıyamette ne sorulacak?

Büyük Velilerden Ebu Said-i Ebül Hayr “rahmetullahi aleyh” hazretleri, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, emr-i maruf yapmak için âlim olmak, keramet sahibi olmak şart değildir. Bu hizmeti her Müslüman yapabilir, buyurdu.

Ve şöyle devam etti:
- Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdığı ilmihal kitaplarını alarak gençlere vermeli, köylere ve her yere dağıtmalıdır ki, her Müslümanın bunu yapmak için uğraşması lazımdır. Zira bu, kıyamette her Müslümana sorulacak.

Dinleyenler;
- Ne sorulacak efendim? dediler.
- İslam’a niçin hizmet etmedin? diyeceklerdir. İlmihal kitaplarını yaymak için uğraşmayanlara, din bilgilerini yayan kurumlara, kimselere yardım etmeyenlere, çok azab yapılacak, özür, bahane kabul edilmeyecektir.

Ve ekledi:
- Peygamberler, insanların en üstünleri iken, hiç rahat oturmadı. Allahü teâlânın dinini yaymak için, gece gündüz uğraştılar. Bu yolda çalışırlarken, Allahü teâlâ da, bunlara yardım eder, mucize yaratırdı.

Şöyle devam etti:
- Bizim de, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarını, sözlerini yaymamız ve kâfirlerin, düşmanların, Müslümanlara iftira ve eziyet edenlerin, kötü, alçak, yalancı olduklarını, gençlere, dostlara bildirmemiz lazımdır.

- Bunları bildirmek, gıybet olmaz mı efendim?
- Hayır. Bilakis ibadet olur, emr-i maruf olur. Bu yolda çalışırken, sıkıntı, işkence çekmeyi büyük saadet, büyük kazanç bilmelidir.

- Neden efendim?
- Peygamberler, Allahü teâlânın emirlerini bildirirken, cahillerin, soysuzların hücumlarına uğrar, çok sıkıntı çekerlerdi. O büyüklerin en üstünü, seçilmişi, Allahü teâlânın sevgilisi olan Muhammed aleyhisselam; (Benim çektiğim eziyet gibi, hiçbir Peygamber eziyet görmedi) buyurdu.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
6.03.2021
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı