Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Niyet altın gibidir > Dinimiz çok büyük
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Dinimiz çok büyük

Evliya-yı kiramın en büyüklerinden İmam-ı Rabbani “kuddise sirruh” hazretleri, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, Allahü teâlâ, Muhammed aleyhisselamın getirdiği parlak dine uymak ve bu doğru yolda ilerlemek, böylece rızasına, sevgisine kavuşmak nasip eylesin! buyurdu.

Ve devam etti:
- Çünkü, Allahü teâlâ, bütün üstünlükleri, en sevgili kulu ve resulü olan Muhammed aleyhisselamda toplamıştır. Bütün bu üstünlükler, kula yakışacak şekilde Onda görünmektedir.

Ve daha açıkladı:
- Mesela Ona indirilmiş olan kitap, yani Kur’an-ı kerim, bütün Peygamberlere indirilmiş olan kitapların hepsinin özü ve hulasasıdır. Hepsinde bildirilmiş olanlar, bunda da vardır.

Şöyle devam etti:
- Ayrıca bu büyük Peygambere verilmiş olan din de, geçmiş dinlerin hepsinin süzülmüş kaymağı gibidir. Hak olan, doğru olan bu dinin bildirdiği her iş, geçmiş dinlerde bildirilen amellerden, işlerden seçilmiş, alınmıştır. Ayrıca meleklerin işlerinden de seçilmiş alınmış bulunmaktadır.

Ve misal verdi:
- Mesela, meleklerden bir kısmına rüku etmek, birçoklarına secde etmek, başka meleklere de kıyam, yani ayakta ibadet etmeleri emredilmiştir.

Sözüne devamla;
- Bunun gibi, geçmiş ümmetlerden bazısına yalnız sabah namazı emredilmiş, başkalarına da başka vakitlerin namazı emrolunmuştu, buyurdu. Yani geçmiş ümmetlerin ve mukarreb meleklerin ibadetlerinden, amellerinden süzülenleri, seçilenleri, bu dinde emrolundu.

Şöyle özetledi:
- Bunun için, bu dini tasdik etmek, inanmak ve bu dinin emirlerine uymak, geçmiş bütün dinleri tasdik etmek ve hepsine uymak olur. Demek oluyor ki, bu dini tasdik edenler, ümmetlerin en hayırlısı, en iyileri olur.

Sordular:
- Ya inanmayanlar efendim?
- Bu dine inanmayan, beğenmeyen, buna uymak istemeyen de geçmiş dinlerin hepsine inanmamış, hiçbirine uymamış olur.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
26.05.2020
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı