Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Düşman içindedir, dışarıda arama > Gıybetten sakının!
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Gıybetten sakının!

Büyük İslam âlimlerinden Seyyid Ahmet Mekki Efendi “rahmetullahi aleyh” hazretlerinden, bir gün nasihat istediler.

Cevap olarak;
- Kardeşlerim, bu kıymetli ömrü, lüzumsuz şeylere harcamamalı, hele haram ve günahla geçirmemek için çok dikkat etmelidir, buyurdu

Şöyle devam etti:
- Gıybet de etmemelidir ki, büyük günahtır.

Sordular:
- Gıybet nedir efendim?
- Gıybet, bir Müslümanın gizli bir kusurunu, arkasından söylemektir. Bid’at sahiplerinin, mezhebsizlerin ve açıkça günah işleyenlerin bu günahlarını söylemek gıybet olmaz.

Ve ilave etti:
- Ayrıca Müslümanlara zulmedenlerin ve alış verişte aldatanların bu fenalıklarını duyurarak, Müslümanların, bunların şerrinden sakınmalarına yardım etmek de gıybet olmaz.

Şöyle bitirdi:
- Müslümanlığı yanlış söyleyenlerin ve yazanların, bu iftiralarını herkese söylemek lazımdır. Bunları söylemek, gıybet olmaz, sevap olur.

Söz taşımak büyük günahtır

Bir gün de sevdiklerine;
- Kardeşlerim, Müslümanlar arasında söz taşımamalıdır ki, haramdır, buyurdu. Bu günahı işleyenlere çeşitli azablar yapılacağı bildirilmiştir.

Ve ekledi:
- Yalan söylemek ve iftira etmek de haramdır, sakınmak lazımdır. Bu iki fenalık, her dinde de haram idi. Cezaları çok ağırdır.

Şöyle devam etti:
- Müslümanların ayıplarını örtmek, gizli günahlarını yaymamak ve kusurlarını affetmek çok sevaptır. Küçüklere, emir altında bulunanlara merhamet etmelidir.

Ve misal verdi:
- Mesela hanıma, çocuklara, talebeye, askere, işçiye ve fakirlere merhamet etmeli, kusurlarını yüzlerine vurmamalı, olur olmaz sebeplerle o zavallıları incitmemeli, dövmemeli ve sövmemelidir.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
8.08.2020
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı