Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Çocuklarınıza merhamet edin > Allahı seviyorsanız…
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Allahı seviyorsanız…

Evliyayı kiramdan Seyyid Abdülhakim-i Arvasi “kuddise sirruh” hazretleri, bir gün sevdiklerine;
- Kıyamet yaklaştı. Küfür, bid’at ve günah zulmetleri her tarafı kapladı, buyurdu. Bugün herkes, bu zulmetlerin fırtınalarına yakalanıyor.

Şöyle devam etti:
- Böyle bir zamanda, Peygamber efendimizin “aleyhisselam” sünnetlerinin ışıkları olmadan, doğru yol bulunamaz. Resulullaha tâbi olmadan, kurtuluş olamaz.

Ve ilave etti:
- Allahü teâlânın sevgisine kavuşmak için, Onun Habibine tâbi olmak lazımdır.

Son olarak;
- Peygamberimiz “aleyhisselam”; (Allahü teâlâyı seviyorsanız, bana tâbi olunuz! Allahü teâlâ, bana tâbi olanları sever) buyuruyor.

Sonsuz saadet için

Bir gün de sohbetinde;
- Kardeşlerim, insanın sonsuz saadete kavuşması için, işlerinde ve ibadetlerinde, din ve dünyanın Efendisine “aleyhisselam” benzemesi lazımdır, buyurdu.

Sordular:
- Yani Peygamberimize mi efendim?
- Evet. Bu dünyada, herkesin, sevdiğine benzeyenleri çok sevdiğini görüyoruz. Sevgilinin sevdikleri sevilir. Düşmanları sevilmez.

Ve ilave etti:
- Velhasıl beden ile ve kalb ile erişilebilecek bütün yüksek dereceler, Resulullahı sevmeye bağlıdır. İnsanın üstünlüğü, bu terazi ile ölçülür.

Şöyle özetledi:
- Bunun için ibadetlerin en kıymetlisi, Allahü teâlânın Evliyasını, Allah dostlarını sevmek ve düşmanlarını sevmemektir. Çünkü Allahü teâlâyı sevmenin en büyük alameti budur.

Rastgele kitap okumayın!

Bir gün de bazı gençlere;
- Dininizi rastgele kimselerden, rastgele kitaplardan öğrenmeyin, buyurdu. Allah’tan korkmayan din adamları, din hırsızıdır ki, bunlarla konuşmaktan ve kitaplarını okumaktan çok sakınmalıdır.

Ve ilave etti:
- Bu gibiler için Bekara suresinin onaltıncı âyet-i kerimesinde mealen; (Hidayeti vererek, dalaleti satın aldılar. Bu alış-verişlerinde birşey kazanmadılar. Doğru yolu bulamadılar) buyuruldu.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
05.06.2020
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı